Drupal, jeden z najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią, rozwija się każdego dnia, dzięki swojej aktywnej społeczności. Korzystanie z tego CMS-a można usprawniać na wiele sposobów, a jednym z nich są dystrybucje Drupala.
Dystrybucje Drupala – co to jest?
Dystrybucjami Drupala nazywamy kopie tego systemu zawierające core oraz dodatkowe oprogramowanie takie jak kompozycje, motywy, biblioteki i moduły specyficzne dla branży. Dystrybucje Drupala tworzone są po to, aby zoptymalizować go pod kątem konkretnego zastosowania. Wyróżnia się dwa rodzaje dystrybucji: w pełni funkcjonalne i inne, które są narzędziami szybkiego startu. Korzystanie z dystrybucji Drupala jest całkiem proste – wystarczy wybrać tę, która nas interesuje, zainstalować ją, skonfigurować i włączyć.
Najpopularniejsze dystrybucje na Drupala
Skoro podstawy mamy już za sobą, sprawdźmy kilka najpopularniejszych dystrybucji, których krótkie opisy znajdują się poniżej.
Commerce Kickstart
Najbardziej popularną dystrybucją na stronie Drupala jest Commerce Kickstart, który przyspiesza proces tworzenia sklepu opartego na Drupal Commerce. Commerce Kickstart posiada zestaw kilku wstępnie skonfigurowanych już motywów, modułów, ale też integrację bramek płatności oraz mediów społecznościowych, dzięki czemu zbudowanie złożonego sklepu internetowego może odbyć się w kilku prostych krokach. Dystrybucja Commerce Kickstart jest dostępna dwóch wersjach.
Więcej na ten temat – drupalsolution.pl/uslugi/sklepy-internetowe
Open Social
Open Social to dystrybucja, która jest gotowym wielojęzycznym rozwiązaniem do tworzenia internetowych platform społecznościowych, zapewniając takie funkcje jak powiadomienia, wydarzenia czy osie czasu. Open Social jest wykorzystywany głównie przez organizacje non-profit, organizacje rządowe i pozarządowe takie jak Greenpeace czy OZN.
Lightning
Dystrybucja Lightning to potężny zestaw narzędzi złożony z czterech modułów, który skupia się na zwiększeniu komfortu edycji podczas przepływu pracy, multimediów, layoutu i podglądu. Ściślej mówiąc – dystrybucja ta przyspiesza tworzenie interfejsów API dla ich implementacji w Drupal, czas programowania jest nawet o 30% krótszy. Lightning, dzięki ścisłej integracji z Drupal pozwala programistom na natychmiastowe rozpoczęcie prac.
Wady i zalety gotowych dystrybucji Drupala
Zdecydowaną zaletą gotowych dystrybucji Drupala jest to, że możliwość pobrania wielu moduł i funkcji w jednym ekosystemie daje większe bezpieczeństwo i usprawnia proces update’u, ponieważ całość aktualizuje się za jednym razem. Kolejny plus to gotowe funkcjonalności w jednym pakiecie, które zaoszczędzą przeszukiwania Internetu, by znaleźć odpowiednie moduły. To rozwiązanie nie jest pozbawione wad.
Dystrybucje sprawdzą się przy mało wymagających projektach i takich, które są podobne do „próbki”, na bazie której dystrybucja powstała. Większe wdrożenia, które potrzebują bardziej indywidualnego podejścia i wymagają wyższego stopnia personalizacji, powinny zostać skonsultowane z software house’m, ze względu na złożoność projektu konieczne może być stworzenie nowego rozwiązania przez programistów.