Co to jest Drupal?

drupal logo

Słyszałeś kiedyś o Drupalu? Zapewne tak, bo tworząc stronę internetową nie sposób nie usłyszeć o jednym z najlepszych CMS-ów na rynku. Czym jest Drupal i czym się wyróżnia? O tym w poniższym artykule.

Co to jest CMS?

Zacznijmy od podstaw. Skrót CMS, czyli z angielskiego Content Management System, oznacza w dosłownym znaczeniu System Zarządzania Treścią. CMS umożliwia użytkownikom zarządzać swoją stroną internetową i publikować na niej treści, dzięki panelowi administracyjnemu. Logowanie do systemu odbywa się za pomocą loginu i hasła, więc każdy administrator – nawet taki, który nie posiada specjalistycznej wiedzy programistycznej, będzie w stanie edytować treści w witrynie. Zatem wystarczy zalogować się do CMS-a i w dowolny sposób tworzyć treści, modyfikować i upubliczniać na swojej stronie www.

Co to jest Open Source?

Systemy CMS można podzielić na dwie kategorie: autorskie i otwarte, czyli open source i to właśnie do tego rodzaju zalicza się system Drupal, więc na nim się skupimy. Oprogramowanie Open Source jest legalnie i bezpłatnie udostępniane użytkownikom. Z reguły oprogramowanie uznawane jest za open source, jeśli jest on dostępny pod postacią kodu źródłowego, co oznacza, że możliwe jest dokonywanie w nim zmian i tym samym kod źródłowy można zmienić w inne oprogramowanie. Istnieje wiele korzyści z użytkowana skryptów typu open source ze względu na aktywną społeczność CMS-ów, którzy codziennie pracują nad zwiększaniem bezpieczeństwa. Dodatkowo, wszelkie aktualizacje są częste i w przeciwieństwie do autorskich systemów CMS, darmowe.

Drupal jako CMS

Drupal jest gotowym narzędziem do do tworzenia stron internetowych, które powszechnie wykorzystują ogromne, rozpoznawalne koncerny, ale też mniejsze przedsiębiorstwa. Główną zaletą Drupala jest jego skalowalność, co oznacza, że witryna oparta o ten CMS zapewnia najwyższą jakość swoim użytkownikom, nawet przy największym natężeniu odwiedzin na stronie. W związku z tym, Drupal jest również idealnym narzędziem do przechowywania, zarządzania i dostarczania ogromnych ilości treści.

Strony marek takich jak The Economist, Harvard University czy polski zakład gier Lotto są przykładem tego, że potężne ilości danych na stronie nie spowolnią tego systemu. Drupal opiera się na możliwości posiadania kilku poziomów użytkowników z określonymi, różnymi rolami. Uprawnienia można dostosowywać do swoich potrzeb i tym samym zapanować nad przepływem prac na stronie.

Drupal jako framework

Po powyższym tytule domyślić się można, że Drupal to nie tylko system do zarządzania treścią. Drupal jest systemem CMF, czyli Content Management Framework, co oznacza, że posiada funkcje CMS-a i WAF tj. narzędzia do tworzenia złożonych aplikacji internetowych. Drupal posiada własny system szablonów oparty na Twig, a jako framework jest przedstawicielem wszystkich zalet Symfony. Połączenie funkcjonalności obu światów sprawia, że Drupal jest systemem wszechstronnym.

Jak działa Drupal? Co oferuje?

Drupal jest platformą, dzięki której za darmo można zbudować zarówno małą, jak i bardziej rozbudowaną stronę www. Ogromny potencjał tego CMS-a zawarty jest w jego natywnych funkcjach oraz rozszerzeniach, dzięki modułom, które zwiększają i tak już szerokie możliwości narzędzia. Wspominaliśmy wyżej o skalowalności Drupala, warto wiedzieć również, że to jeden z najbezpieczniejszych systemów na świecie, który pozwala na zarządzanie wieloma witrynami w całej organizacji, integrując się z całym ekosystemem digital marketingu.

Czy teraz wiesz już co to jest Drupal? Mamy nadzieję, że tak.