Drupal 8

drupal 8

Jednym z najczęściej wykorzystywanych systemów CMS na świecie jest Drupal. O premierze najnowszej wersji i jej zaawansowanych funkcjonalnościach wiele się mówiło, aż w końcu Drupal 8 pojawił się na rynku.

Drupal 8 – kiedy odbyła się premiera?

Od premiery ósmego wersji Drupala w listopadzie 2020 roku minie pięć lat. Jego premiera była całkiem sporym wydarzeniem, ponieważ w porównaniu do swojej poprzedniej wersji okazała się być rewolucyjnym oprogramowaniem, dzięki wielu swoim nowym funkcjom. Dodanie nowych i coraz bardziej zaawansowanych opcji to standard w przypadku nowych wersji oprogramowań i tak też stało się w przypadku Drupala.

Drupal 8 – wymagania techniczne

W przypadku stron internetowych zbudowanych przy użyciu Drupala bez dodatkowych modułów to jest on kompatybilny ze wszystkimi nowoczesnymi i aktualnymi przeglądarkami, obsługującymi CSS i JavaScript. Rekomendowaną wersją PHP jest co najmniej PHP 7.2, ponieważ będzie on dłużej obsługiwany oraz posiada znacznie lepszą prędkość i poziom buforowania. Drupal 8 będzie działać na dowolnym serwerze www, który spełnia wymagania wersji PHP, a wymaganym serwerem bazy danych jest MySQL, MaraDB lub Percona. Zalecane wersje serwera bazy danych i innych wymagań można sprawdzić na oficjalnej stronie Drupala, by szczegółowo zweryfikować kompatybilność.

Co nowego w Drupal 8?

Elastyczne projektowanie

Ósma wersja Drupala to zmiana podejścia do projektów responsywnych. Drupal 8 zaprojektowany został tak, by witryny mogły być odpowiednio wyświetlane na wielu rodzajach urządzeń, niezależnie od rozmiaru ekranu. Można więc powiedzieć, że Drupal 8 stał się mobile-friendly, a za jego pomocą zdecydowanie łatwiej stworzyć responsywną stronę www.

Więlojęzyczność

W poprzedniej wersji Drupala stworzenie strony z wieloma wersjami językowymi wymagało instalacji wielu modułów. Drupal 8 to nowe podejście i do tego aspektu, ponieważ jest połączony z wieloma wbudowanymi językami, co pozwala na oszczędność czasu i wysiłku. Przetłumaczyć można w zasadzie wszystko – od treści po komentarze i profile użytkowników, dlatego Drupal 8 umożliwia pełne tłumaczenie strony.

Zaawansowane zarządzanie konfiguracją

Ta nowość to jedna z najbardziej wyczekiwanych funkcji nowej odsłony Drupala, ponieważ rozwiązuje wiele trudności, które dotyczyły Drupala 7. Nowa wersja ma wbudowane zarządzanie konfiguracją na poziomie systemu plików, dzięki czemu uproszczono przenoszenie elementów konfiguracji. Zaawansowane zarządzanie konfiguracją zapewnia prosty interfejs użytkownika do wprowadzania tych zmian i wprowadza spójny sposób przechowywania.

Tworzenie treści

Redaktorzy treści w Drupal 8 mają teraz ułatwione zadanie ze względu na dostępność narzędzi, które umożliwiają szybsze dodawanie i edytowanie treści – nawet na urządzeniach mobilnych. Wśród funkcji pojawiła się szybka edycja, dostępna dla zalogowanych adminów strony. Szybkie edytowanie pozwala na poprawki witryny bezpośrednio z interfejsu. Drupal 8 to również edytor treści WYSIWYG – CKEditor, który usprawnia zarządzanie kontentem.

Drupal wraz z nową wersją dał użytkownikom wiele możliwości, których jest zdecydowanie więcej niż te wymienione powyżej. Drupal 8 wzniósł strukturę na nowy poziom, dzięki czemu stał się jeszcze silniejszym środowiskiem do tworzenia stron www.