Najpopularniejsze technologie webowe. Przegląd

Technologie-webowe

Tworzenie aplikacji webowych to nie tylko wyjątkowy projekt interfejsu i zapewnienie wysokiej użyteczności, to przede wszystkim właściwe technologie wykorzystane do jej zbudowania. Przy tak wielu opcjach, które obecnie występują na rynku, wybór odpowiedniego oprogramowania jest kluczowym czynnikiem wpływającym na sukces aplikacji. W tym artykule przedstawimy Ci, czym są technologie webowe i jak wybrać najlepszą opcję dla swojego projektu.

Czym jest aplikacja webowa?

W ramach przypomnienia na samym początku krótko podsumujemy, czym są aplikacje webowe i z czego się składają. Aplikacja internetowa dostępna jest za pośrednictwem przeglądarki i dostosowuje się ona do dowolnego urządzenia, na którym jest przeglądana. Nie trzeba jej pobierać ani instalować, a do działania wystarczające będzie dobre połączenie z Internetem. Projektowanie aplikacji internetowych składa się z dwóch struktur: klienta (frontend) i serwera (backend).

Pierwsza warstwa, czyli frontend, odpowiada za całą interakcję użytkowników z aplikacją internetową, tj. wszystko to, co użytkownik widzi na ekranie. Projektowanie aplikacji webowych typu frontent ma na celu określenie struktury strony, zdefiniowanie wyglądu i stylu oraz stworzenie biznesowej logiki. Najczęściej wykorzystywanymi technologiami frontendu są HTML, CSS i JavaScript.

Backend, czyli część po stronie serwera, implementuje logikę biznesową i „napędza” aplikację, pozostając niewidoczną dla użytkownika. Backend składa się z bazy danych, aplikacji serwera i samego serwera, a jego zadaniem jest akceptowanie i przetwarzanie żądań zgodnie z określoną logiką. Do najpopularniejszych technologii backendowych wraz z frameworkami należą PHP (Symfony, Laravel), Java (Spring), Ruby (Ruby on Rails) i Python (Django).

Technologia webowa – którą wybrać do swojego projektu?

O wyborze technologii do stworzenia aplikacji webowej decyduje wiele czynników. Postanowiliśmy zebrać je poniżej, by wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jak przygotować się do tego procesu.

Potrzeby biznesowe

Zanim przystąpisz do podejmowania decyzji, zdefiniuj swoje potrzeby biznesowe. Jeśli zakładasz, że twoja aplikacja będzie popularna i codziennie korzystać z niej będzie duża liczba użytkowników, musi być w stanie obsłużyć duże obciążenia, dlatego szukaj rozwiązań, które przetworzą wiele żądań na sekundę. Precyzyjnie określona liczba potrzeb będzie bardzo pomocna, dlatego warto ją stworzyć.

Typ projektu i jego wielkość

Rodzaj projektu ma bezpośrednie przełożenie na technologie webowe i ich wykorzystanie w projekcie. Weź pod uwagę, że przy małych i mniej złożonych projektach warto wybrać narzędzia, które mają dużo gotowych komponentów, dzięki czemu cały proces potrwa znacznie krócej. Przy większych projektach, obejmujących kombinację języków i technologii, warto uwzględnić różne wymagania i przygotować ich listę, by móc jak najdokładniej określić, czy konkretne rozwiązanie spełnia je w pełni.

Budżet

Nie da się ukryć, że bez budżetu niewiele można zdziałać. Specjaliści znający złożone i innowacyjne rozwiązania będą znacznie drożsi w porównaniu z innymi. Dodatkowo, stopień zaawansowania projektu generuje wyższe koszty i wpływa na finalną cenę.

Time-to-market

Wybór technologii zależy również od tego, jaki jest czas do uruchomienia aplikacji. Jeśli projekt musi zostać wprowadzony na rynek w szybkim czasie, musisz wybrać narzędzie, które pozwoli na łatwą migrację z usługami innych firm.

Jakie są najpopularniejsze technologie webowe?

Czas na przegląd najpopularniejszych rozwiązań wraz z krótkim ich opisem.

Laravel

Laravel to framework PHP, zawierający wiele przydatnych funkcji, w tym obsługę MVC (model-view-controller), Artisan, system szablonów blade i wbudowany system autentykacji. Laravel to jeden z najbardziej wspieranych przez społeczność frameworków, co czyni go doskonałym narzędziem dla małych stron internetowych, jak i dużych aplikacji internetowych B2B z dużą liczbą dziennych transakcji. Często mówi się też, że to idealne oprogramowanie dla mniejszych projektów „na szybko” i na pewno jest w tym ziarenko prawdy.

Symfony

Symfony jest również frameworkiem PHP na licencji open source i został stworzony do projektów o dużej skali. Jest to wydajne i elastyczne rozwiązanie modularne, którego największą zaletą jest wszechstronność. Symfony jest również bardzo popularne wśród programistów, ze względu na szybkość tworzenia oprogramowania i możliwość wielokrotnego użytku oraz modyfikacji.

Angular

Angular wykorzystuje język TypeScript oparty na JavaScript i jest preferowany, jako narzędzie frontendowe, dostarczające komponenty, by deweloperzy mogli pisać czytelny i łatwy w użyciu kod. Jest on efektywny i wieloplatformowy, zgodny z architekturą MVC, a tworzenie aplikacji przy jego użyciu zapewnia łatwą konserwację czy też możliwość ponownego wykorzystania kodu.

Ruby on Rails

Ruby on Rails jest jednym z najprostszych języków programowania, jednak niewielu deweloperów posiada znajomość tego języka, dlatego koszt ich zatrudnienia może być wysoki. Ruby on Rails to zestaw skrótów i bibliotek napisanych w języku programowania Ruby, który umożliwia szybkie tworzenie aplikacji. To, co wyróżnia ten framework, to możliwość ponownego wykorzystania kodu i łatwość w utrzymaniu.

Django

Django jest jednym z bardziej popularnych frameworków napisanych w Pythonie i jest zgodny z architekturą MVC. Django znacznie upraszcza korzystanie z Pythona i zapewnia narzędzia, ułatwiające tworzenie aplikacji. Django jest skalowalnym narzędziem, dlatego umożliwia projektowanie aplikacji obsługujących duży ruch z dużą ilości informacji. Jest też wieloplatformowy, co oznacza, że projekt może być oparty na komputerach Mac, Linux czy PC.

Oprogramowanie webowe – podsumowanie

Wybierając oprogramowanie webowe dla swojej aplikacji, zastanów się, w jaki sposób będzie ona używana w dłuższej perspektywie. Pamiętaj też, że wybór nieodpowiedniej technologii może mieć negatywne skutki dla twojego projektu, dlatego nie bój się pytać, bo tylko dzięki temu zyskasz pewność o najlepszym możliwym wyborze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *