Drupal 9

drupal9

To już niedługo! Premiera Drupal 9 zbliża się wielkimi krokami. Kiedy dokładnie możemy spodziewać się nowej wersji jednego z najbardziej popularnych systemów do zarządzania treścią? Jakie nowości dla użytkowników wniesie Drupal 9? Na wszystkie te pytania, odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

Drupal 9 – kiedy premiera?

Oficjalna data premiery Drupala 9 to 3 czerwca 2020 roku, zatem już niedługo.

Czy będzie to rewolucja?

Dla użytkowników, którzy nadal posiadają stronę opartą o wersje tego CMS-a starsze niż Drupal 8 faktycznie będą to wielkie zmiany, ponieważ dziewiąta wersja systemu oparta jest właśnie na swoim poprzedniku. Takie działanie ma uprościć migrację z Drupal 8 do Drupal 9 oraz ułatwić wprowadzanie aktualizacji. Twórcy Drupala 9 wyjaśniają, że z nowego wydania usunięty zostanie przestarzały kod, dzięki czemu nowa wersja to „oczyszczony” Drupal 8. Warto zaznaczyć, że nadejście nowego systemu oznacza czas zmian, na które należy odpowiednio się przygotować.

Co nowego w Drupal 9?

Nowa wersja Drupala przyniesie parę nowych funkcjonalności, ale czy będą one zaskakujące? Sprawdźmy, jakie nowości wniesie nowa wersja oprogramowania.

Zmiana systemu aktualizacji

Drupal 9 to przede wszystkim nowe podejście do samego procesu aktualizacji oprogramowania. Największą nowością Drupala 9 jest więc fakt, że tak łatwo go uaktualnić! Ale… tylko w przypadku, gdy korzysta się z Drupala 8, wtedy jest to dosłownie kilka kliknięć. Starsze wersje CMS-a muszą zostać uaktualnione do Drupala 8, a następnie do najnowszej wersji lub od razu do Drupala 9, co oczywiście jest bardziej czasochłonne. Aktualizacja zajmie trochę czasu, jednak warto pamiętać, że nowe podejście sprawi, że od najnowszej wersji systemu cały ten proces będzie zdecydowanie bardziej łatwiejszy. Poprzednie wersje Drupala różniły się między sobą diametralnie, dlatego zmiana podejścia do ogółu działań w tej kwestii to duży krok naprzód.

Moduły, które znikną z Drupala 9

Wiadomo, że niektóre z rozszerzeń w najnowszej wersji spotkają się z brakiem kompatybilności. Które z modułów nie będą już dostępne w Drupal 9? Ta kwestia pozostaje dalej niepewna, jednak już teraz na oficjalnej stronie Drupala znaleźć można wątek, w którym znajdują się informacje o modułach usuwanych z rdzenia systemu. Czynności te są cały czas in progress, dlatego na finalną decyzję dotycząca rozszerzeń trzeba jeszcze poczekać.

Nowszy system wydawania oprogramowania

Każda aktualizacja oprogramowania oznacza nowe funkcje, dlatego już poprzednia wersja Drupala przyjęła nowy cykl wydawniczy, w którym co pół roku mniejsze wydania z nowymi funkcjonalnościami pojawiają się na rynku. Taki system ma korzystny wpływ na wykorzystywany w Drupalu framework Symfony, ponieważ CMS wydawany był na miesiąc lub dwa miesiące wcześniej niż Symfony. Od teraz przyjęcie najnowszych wersji frameworka Symfony będzie zajmować miesiąc, a nie pół roku, co jest sporym unowocześnieniem.

Na sam koniec przypominamy, że od listopada 2021 roku zarówno Drupal 7 i Drupal 8 będą wycofane z eksploatacji, co oznacza, że żadne poprawki nie będą do nich wprowadzane, a ponadto Drupal 7 nie będzie kompatybilny z nadchodzącymi wersjami PHP.