Szablony dla Drupala

Szablony dla Drupala

Pierwszą rzeczą, na którą zwraca uwagę użytkownik po wejściu na stronę jest jej wygląd. Przejrzysty i czytelny widok jest kluczowy do tego,
by zainteresować odbiorcę. Tworząc stronę opartą o CMS Drupal można skorzystać z szablonów pod Drupala lub zlecić prace graficzne designerowi. Które z rozwiązań jest najbardziej odpowiednie?

Szablony dla Drupala – co to jest?

Szablony dla tego systemu pozwalają zmienić wygląd twojej witryny. Drupal wykorzystuje szablony PHP, które nie wymagają zaawansowanej znajomości kodu i są łatwiejsze do wykorzystania niż te w w WordPressie. Szablony pod Drupala występują w różnych typach z opcją zmiany ich elementów takich jak grafiki, czcionki. Możliwe jest wykorzystanie płatnych szablonów, ale w Internecie znajduje się także mnóstwo darmowych wersji, które oferują estetyczne wykonanie i przejrzysty layout.

Gotowe layouty dla Drupala – czy warto?

Wydawać by się mogło, że użycie gotowych layoutów, które są darmowe lub przystępne cenowo to świetne rozwiązanie. Ładny wygląd i podstawowe funkcjonalności są już zakodowane, więc dlaczego by nie skorzystać? Korzystając z gotowych layoutów należy mieć świadomość, że nie jest to unikalny projekt i wykorzystać je można także na innych stronach, a na to nie ma się wpływu, ponieważ jest to ogólnodostępne rozwiązanie.

Gotowy szablon przysparza często utrudnień pod kątem przystosowania go do własnych wymogów, raczej to my musimy dostosować swoje oczekiwania do niego. Często bywa też tak, że sam szablon zawiera błędy w kodzie, co powoduje wiele problemów z wdrożeniem i po wdrożeniu, generując dodatkowe koszty podczas naprawiania usterki.

Profesjonalny projekt graficzny dla strony na Drupalu

Alternatywnym rozwiązaniem jest zlecenie projektu strony osobom, które się na tym znają, czyli grafikom. Customizowany projekt nadaje naszej witrynie oryginalności, ponieważ wykonywany jest zgodnie z preferencjami i potrzebami. To my decydujemy, co ma znaleźć się na stronie i w jakim miejscu, korzystamy również z profesjonalnej wiedzy i doświadczenia, dzięki czemu takie rozwiązanie może lepiej funkcjonować na gotowej już stronie.

Oryginalność projektu jest kluczowym elementem zaistnienia w sieci, nasza marka ma być postrzegana jako indywiduum, a nie jako kolejna działalność, którą łatwo przeoczyć. Autorski projekt graficzny witryny przygotowany w odpowiedni sposób nie będzie starzeć się tak szybko, więc traktować go można jako inwestycję na lata, zwłaszcza, że rozbudowywanie strony jest wtedy dużo prostsze niż w przypadku użycia gotowego szablonu. Dodatkowym pozytywem jest fakt, że ustalona stawka za zlecenie jest nam znana, więc mamy pewność co do ponoszonych kosztów.

Chyba, że w trakcie pracy pojawią się nowe zmiany, które generują dodatkowy czas pracy, ale o tym również otrzymuje się klarowną informację.

Mając do dyspozycji gotowy projekt i możliwość zaprojektowania strony lepiej wybrać to drugie. To rozwiązanie pozwoli uniknąć ukrytych kosztów, zapewni oryginalność, która będzie wyróżniać markę spośród innych i gwarancję techniczną, gdyby w pewnym momencie coś poszło nie tak.