Hosting dla Drupala

Hosting dla CMS Drupal

Tworząc stronę internetową nie wystarczy mieć tylko dobrego systemu CMS. Jeśli wybrałeś CMS Drupal, jako swój system do zarządzania treścią, to podjąłeś bardzo dobry wybór. Musisz jednak wiedzieć, że funkcjonowanie strony zależne jest również od innych czynników np. serwera. Jaki hosting dla Drupala wybrać, by strona odpowiednio działała?

osting pod Drupal CMS – jaki wybrać?

Drupal 7 działa na dowolnym serwerze z wersją PHP 5.2.5, zaś wersja ósma wymaga PHP 5.5.9. Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępnych jest kilka rodzajów hostingu: współdzielone, VPS, dedykowane i w chmurze. Serwery współdzielone generują niskie koszty utrzymania, więc to dobre rozwiązanie, jeśli posiadasz niski budżet, jednak sprawdzi się wyłącznie przy małych stronach z niewielkimi wymaganiami.

Hostingi VPS są droższe niż poprzednik, mają trochę lepsze parametry, dlatego dobrze sprawdzą się przy średnich stronach. Hosting w chmurze to rozwiązanie dla witryn, które nie mogą pozwolić sobie na przestoje w funkcjonowaniu i spadków prędkości w ładowaniu się strony, więc powinien poradzić sobie z większymi stronami www czy sklepami online. Ostatni hosting, dedykowany, generuje najwięcej kosztów, jednak daje największe możliwości i nawet przy dużym natężeniu ruchu osiąga najlepsze szybkości ładowania się strony.

Serwer bazy danych i PHP

Wymagania zarówno serwera bazy danych, jak i PHP zależą od wersji Drupala. W przypadku Drupal 7 jest to MySQL 5.0.15, przy Drupal 8 MySQL 5.5.3. Kryteria dotyczące pamięci PHP, podobnie jak w przypadku serwera bazy danych, różnią się w zależności od wersji oraz używanych modułów.
Dla ułatwienia całość wypisaliśmy poniżej.

Wymagania serwerowe dla Drupala 8

  • Apache: 2.X i nowsze
  • PHP: 5.5.9
  • Limit pamięci PHP: 64 MB
  • MySQL: 5.5.3

Wymagania serwerowe Drupala 7

  • Apache: 1.3
  • PHP: 5.2.5 (wersją zalecaną jest jednak 5.3 lub nowsza)
  • Limit pamięci PHP: 32 MB
  • MySQL: 5.0.15

Wybór odpowiedniego hostingu dla twojej strony powinien być uwarunkowany możliwościami oraz strategią rozwoju. Warto zainwestować w lepszą opcję na samym początku, niżeli potem tracić czas i energię na zmiany.