Moduły dla Drupala

Oficjalnie istnieje ponad 45 000 tysięcy modułów dla systemu Drupal. Ich wykorzystanie zależy od tego, jaką stronę posiadasz i w jakich celach będziesz ich używać. Czym są moduły dla Drupala? Które rozszerzenia są najpopularniejsze? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Moduł dla Drupala – co to jest?

No właśnie – o co chodzi z tymi rozszerzeniami? Moduły pod Drupal CMS to dodatki do systemu, dzięki którym możesz zwiększyć funkcjonalność swojej witryny. Wystarczy zainstalować dany pakiet kodu i gotowe – moduł zostaje włączony. Drupal oferuje dziesiątki tysięcy modułów, które występują w trzech rodzajach: moduły podstawowe, niestandardowe i contributed. Moduły podstawowe to te, które zawarte są w każdej instalacji systemu Drupal. Niestandardowe moduły to rozszerzenia specjalnie tworzone na potrzeby klienta i deweloperzy kodują je dla indywidualnych projektów. Moduły contributed to te, które można pobrać z oficjalnej strony Drupala, ale nie znajdują się w podstawowej paczce oprogramowania.

Najpopularniejsze moduły dla Drupala

Nie można stworzyć listy najbardziej przydatnych modułów, ponieważ ich funkcjonalność zależna jest od od punktu widzenia, zatem taki ranking byłby dość subiektywny. To, co możemy zrobić to przedstawić listę kilku najpopularniejszych modułów dla Drupala według największej liczby pobrań przez użytkowników.

Token

Ponad 9 milionów pobrań i pierwsze miejsce na liście to rozszerzenie Token. W Drupalu, Token to specjalny ciąg (ang. string) tekstu, który działa, jako symbole zastępcze dla predefiniowanych wartości i pozwala na generowanie różnych rodzajów ciągów wartości dynamicznych takich jak data czy godzina.

PathAuto

Kolejny bardzo popularny moduł dla Drupala. To rozszerzenie, które daje potężne możliwości optymalizacji pod kątem wyszukiwarek albowiem tworzy automatycznie czyste i zrozumiałe adresy URL różnych elementów witryny opartej o Drupal.

Views

Top3 zamyka rozszerzenie Views. Moduł daje spore możliwości dostosowywania i zmieniania widocznych elementów na stronie poprzez tworzenie i zarządzanie listami treści przez administratorów strony. Views umożliwia także pobieranie różnych treści z bazach dany witryny i prezentacji ich użytkownikowi w przeróżnych formach np. jako mapy, wykresy, galerie itp.

Google Analytics

Tego modułu raczej przedstawiać nie trzeba, jednak po krótce parę słów gwoli jasności. Zainstalowanie modułu w systemie CMS Drupal pozwala na dodanie do witryny systemu śledzenia statystyk i tym samym analizę danych wszystkich użytkowników, którzy w danym czasie odwiedzali stronę. Dane te są niezwykle ważne w celu monitorowania wydajności działań i nieustannego poprawiania skuteczności strony.

Metatag

Ponad 4,5 miliona pobrań ze strony Drupala nie powinno dziwić w przypadku tego modułu. Metatag pozwala na tworzenie niestandardowych metatagów i daje użytkownikom kontrolę nad ich wyglądem, gdy są one udostępniane w mediach społecznościowych. Dodatkowo Metatag zapewnia ustrukturyzowane metatagi, które są ładowane w zależności od języka przeglądarki.

Webform

Jeśli podczas codziennej pracy wykorzystujesz formularze czy ankiety internetowe to właśnie Webform ułatwi cały proces ich wykonywania. Webform znacznie ułatwia proces tworzenia formularzy dla witryn. Dodatkowo, po zakończeniu wypełniania ankiet możliwa jest wysyłka niestandardowych maili, a wyniki z formularzy mogą być eksportowane do arkuszy kalkulacyjnych w Excelu.

Dedykowane moduły dla Drupala

Zdarzyć się może, że dostępne moduły są dla nas niewystarczające. Co wtedy? Dla deweloperów i firm, które specjalizują się w oprogramowaniu Drupal nie jest to problem. Tworzenie dedykowanych modułów dla witryn opartych na Drupalu jest na porządku dziennym i dotyczy różnych sfer oraz czynności np. integracji z serwisami zewnętrznymi czy migracji danych z CRM. Wystarczy, że znajdziesz software house, z którym chciałbyś podjąć współpracę i przedstawisz im swoje potrzeby jak najdokładniej, by specjaliści z tej dziedziny mogli w stu procentach spełnić postawione wobec nich oczekiwania.