Jak wyczyścić pamięć podręczną strony na Drupalu?

czyszczenie cache w drupalu

Czyszczenie pamięci podręcznej to standardowa czynność po przeniesienie strony z jednego serwera na drugi. Wyczyszczenie cache może być również niezbędne po instalacji nowego modułu lub szablonu, jako pierwszy element próby rozwiązania problemu. Podczas wprowadzania zmian w strukturze Drupala i prowadzenia zmian developerskich również musimy o tym pamiętać. Ale jak właściwie wyszczyścić pamięć podręczną w Drupalu?

To bardzo proste i w artykule przedstawimy 2 sposoby na wykonanie tej czynności.

Czyszczenie pamięci podręcznej z panelu administracyjnego

  1. W tym celu z menu administracyjnego wybieramy Konfiguracja – Dla developerów – Wydajność lub wchodzimy bezpośrednio pod URL twojadomena.pl/admin/config/development/performance (jeśli nie możemy dostać się na tą podstronę tzn. że nie mamy do niej dostępu.
  2. Powinniśmy to zgłosić administratorowi strony).
  3. Klikamy button “Wyczyść wszystkie pamięci podręczne”. Powinien pojawić się komunikat “Pamięć podręczna została usunięta.” co oznacza, że czynność została zakończona powodzeniem.

Czyszczenie pamięci podręcznej przez Drush

Tutaj mamy dwie opcje:

  • możemy użyć komendy drush cache:rebuild by wyczyścić całą pamięć podręczną witryny (ta sama czynność którą wykonujemy w panelu administracyjnym
  • możemy użyć komendy drush cache:clear aby wybrać poszczególne elementy cache, które chcemy wyczyścić. Uruchomienie tej komendy spowoduje wyświetlenie się opcji wyboru – wybieramy cyfrę odpowiedzialną za konkretny rodzaj pamięci cache i Enter.

> drush cache:clear


Enter a number to choose which cache to clear.
[0] : Cancel
[1] : drush
[2] : theme-registry
[3] : menu
[4] : css-js
[5] : block
[6] : module-list
[7] : theme-list
[8] : render
[9] : views

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *